Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Egzersizler Okulda ve Haftada Kaç Saat Yapılır?

Son Sorular ve CevaplarıKategori: EgzersizEgzersizler Okulda ve Haftada Kaç Saat Yapılır?
Admin Destek sordu10 ay önce

Egzersizler Okulda ve Haftada Kaç Saat Yapılır?

1 Cevaplandı
Admin Destek cevapladı10 ay önce

Sayın Hocam,

Egzersiz Okulda Toplam Kaç saat Açılabilir?

Ders dışı eğitim çalışması yapacak öğretmenlere ödenecek ek ders saati sayısı, okulun bir ders yılındaki toplam ders saati sayısının %6’sını geçemez. Eğer Ders Dışı Eğitim Faaliyeti yapmak isteyen öğretmen ve ders sayısı branşlara göre %6’lık dilimi geçiyor ise eğitim öğretim yılı başında yapılacak ilk öğretmenler kurulu toplantısında hangi branşlarda ve etkinliğin hangi öğretmen tarafından yapılacağı, okulun bir ders yılındaki toplam ders saati sayısının %6’sını geçmeyecek şekilde belirlenecek ve kurulda karar altına alınacaktır

% 6 lik Dilim Nasıl Hesaplanır?

Okulun bir ders yılındaki toplam ders saatinin hesaplanmasında, dersler yönüyle herhangi bir sınırlandırma yapılmayacak, o okuldaki her sınıf ve şubede ders programına göre ders yılı içerisinde okutulması gereken tüm derslerin ders saati süreleri toplamı dikkate alınacaktır. Bu süre, her bir ders dışı etkinlik için ayrı ayrı değil, o okulda bu kapsamda yapılacak etkinlikler için kullanılabilecek toplam ders saati süresi olacaktır. Bu bakımdan, her bir etkinliğin ders saati cinsinden ne kadar bir süreyi kapsayacağı çalışma programlarında gösterilecektir.

Örneğin; Basitçe bir ortaokulda 4 şube olsun. Eğitim yılıda 36 hafta olsun. Bir şubenin haftalık dersi saati 35 dir. 4x35x36=5040 saat ders okutulacaktır. Bunun %6 i olan 302 ders saati, ders dışı eğitim çalışmaları için azamî olarak kullanabilecek ve bu kapsamda görev alacak öğretmenlerin tamamı için en fazla bu miktarda ek ders ücreti ödenebilecektir.

Egzersizlerde haftada kaç saat yapılır?

Ders dışı eğitim çalışmaları kapsamında yapılan eğitim karşılığında öğretmenlere haftada 6 saat ek ders ücreti ödenmektedir. Hafta 6 saatten fazla egzersiz ücreti ödenmez. Fiilen yapılmalıdır. (Her ne sebeple olursa olsun fiilen yapılmayan egzersizlere ücret ödenmez.)