Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Yurtdışı Öğretmenlikte Eşin Zorunlu Hizmet Durumu

Son Sorular ve CevaplarıKategori: Özlük İşlemleriYurtdışı Öğretmenlikte Eşin Zorunlu Hizmet Durumu
Mehmet Demirci sordu2 ay önce

Merhaba. Benim zorunlu hizmetim bitti. Eşim yeni atandı sözleşmeli aday öğretmen. Ben yurt dışı sınavına başvuru yaptım. Kazanırsam eşimde aylıksız izinle gelebiliyor sanırım. Merak ettiğimiz şey, eğer eşim de yurt dışına aylıksız izinle gelirse o süre zarfında zorunlu hizmeti işler mi? Yani ülkeye dönünce zorunlu hizmete en baştan başlamak zorunda mı, geçen süre zorunlu hizmete sayılır mı?

1 Cevaplandı
Adem C. Destek cevapladı2 ay önce

Aylıksız izinde geçirilen süreler zorunlu çalışma yükümlülüğünden sayılmaz.

Bkz.: Öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliği  47. madde

https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=20694&MevzuatTur=7&MevzuatTertip=5